CAP - program prevencije zlostavljanja djece

CAP (čit. KAP; akronim od Child Assault Prevention) je program primarne prevencije zlostavljanja koji osnažuje djecu u sprječavanju napada od strane vršnjaka, napada nepoznate osobe (otmica) i napada od strane poznate odrasle osobe. CAP nastoji integrirati najbolje izvore pomoći u zajednici kako bi se smanjila ranjivost djece i mladih na verbalno, fizičko i seksualno zlostavljanje.

Ciljevi CAP programa su:

• Smanjiti ranjivost djece i njihovu izloženost različitim oblicima zlostavljanja kvalitetnim informiranjem i poučavanjem učinkovitim prevencijskim strategijama.

• Potaknuti lokalnu zajednicu da sprječavanje nasilja među ljudima, a posebno zlostavljanja djece, prepozna kao svoj važan cilj i nastojanje.

• Potaknuti odgojno-obrazovne institucije na sustavan pristup prevenciji zlostavljanja djece.

Ove pedagoške godine CAP program je održan u svibnju 2022. godine sa svom djecom školskim obveznicima. Program su provodili educirani CAP pomagači: pedagoginja Andreja Cerinski te odgojitelji Ana Koić, Robert Ocvirk i Sanja Herceg.